NEDEN YAPIYORUZ?

NEDEN YAPIYORUZ?

Projemiz işitme engelli vatandaşların sosyal hayatta yaşadıkları sorunları yardımcı olmak kamu ve özel sektörle iletişim de bulunmalarını sağlayarak topluma kazandırmak için hayata geçmiştir...

İŞİTME ENGELLİLER BİZİM DÜNYAMIZDA YAŞIYORLAR

 

Çevremizde birçok engelli insan bulunmaktadır. Bu engeller görme, hareket edememe veya işitme olabilir. İşitme engeli olan bireyler günlük hayatta çok zorluk çekerler. En başta karşısındaki konuşan bir bireyle iletişim kurmak onlar için çok zordur. İletişim kurabilmek için hem işitme engeli olan kişinin hem de iletişim kurduğu konuşan kişinin işaret dilini bilmesi gerekir. Çünkü işitme engelli bireyler işaret dili ile iletişim kurarlar.

 

KİMLER İÇİN 

Ülkemizde 3 milyondan fazla işitme engelli vatandaş bulunmaktadır, bu vatandaşlarla yapılan görüşmeler, anketler üzerine, yaşadıkları en büyük sorunlardan biri kamu dairelerinde iletişim kuramamaları kendi başlarına işlem yapamadıkları bu nedenle aile bireylerine bağlı yaşadıklarını bu durumdan çok rahatsız oldukları saptanmıştır.

 

İşitme ve konuşma engelli bireylerimiz, günlük yaşamın içinde, uzaktan ve doğrudan bilgiye erişme ve sorunlarını, taleplerini iletmekte büyük güçlüklerle karşılaştıkları anlaşılmaktadır.

 

BİZ GÜNLÜK İLETİŞİM SAĞLIYORUZ

 

İşitme ve konuşma engelli bireylerimiz, normal vatandaşlara sunulan hiçbir iletişim kanalını kullanamamakta, kamu ve özel sektörün birçok hizmetinden yararlanamamakta, acil durumlarda ise gerekli ihbar ve bildirimlerde bulunamamaktalar.

 

Örneğin; İşitme ve konuşma engelli bir vatandaşımızın evinde su şebekesinden kaynaklı bir problem olduğunda, durumu belediyeye haber verememekte ve engelsiz bir başka bireyin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Yada doktora gittiğin de rahatsızlığını dile getirememesi büyük sorun teşkil etmektedir.

 

Yukarıda yaşanan sorunlar, işitme ve konuşma engelli bireylerimizin topluma aktif birer birey olarak katılımını engellemekte, onları yalnızlığa itmektedir. Dolayısıyla engellilerimiz, yakınlarının da toplumsal yaşamlarında bir engel teşkil etmektedir.

 

SOSYAL DUYARLILIK

 Bu sebeplerle sayıları 3 milyonu aşan işitme ve konuşma engelli bireylerimizi, toplum içinde daha aktif hale getirmek, onları topluma kazandırmak, engellerini hissettirmeden sosyal yaşamın içine dahil etmek gerekir.

 Toplumsal duyarlılığı yüksek olan milletimiz, kısa sürede projemize pozitif tepki verecek ve işitme engelli vatandaşlarımızın, kamu ve özel sektör hizmetlerine erişirken yaşadığı güçlükleri azalacak, bu anlamda toplumsal bir standarda ulaşmak yolunda bir engel daha aşılacaktır.

 

 

Bizi Arayın! 0212 211 40 50
E-Posta Gönderin! bilgi@konusaneller.com.tr

RANDEVU ALIN!

Projemize destek olmak, tanışmak ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
Sizlerin desteği olmadan başarmamız mümkün değil.

Formu gönderin, ilgili arkadaşlarımız sizinle irtibata geçerek bilgilendirme yapacaklardır.